Aile Bakanlığı’ndan 10 milyonluk ‘acele’ 8 Mart ihalesi

Ülkede yoksulluk ve ekonomik krizin etkileri derinleşirken ‘israf’ tartışmaları da sürüyor. Özellikle kamu kurumları yaptıkları lüks ve gereksiz harcamalarla sık sık gündeme geliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul’daki “8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinin organizasyonu” için düzenlediği ihaleyi Mor Portakal Organizasyon Şirketi’ne 9 milyon 990 bin TL karşılığında verdiği ortaya çıktı.

BirGün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye ile Güçlenen, Türkiye’ye Güç Veren Kadınlar Programı”na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Ayrıca programa, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Davut Gül, eski başbakanlardan Tansu Çiller de katıldı.

21/B MADESİ İLE İHALEYE ÇIKILDI

Milyonlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. “İvedilikle yapılması gereken işlerde” kullanılması gereken bu ihale maddesi, uzun yıllardır adrese teslim ihale olarak yorumlanıyor.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına göre, Mor Portakal Organizasyon ve Reklamcılık Şirketi 13 Haziran 2022’de kuruldu. Ancak şirket, sadece son 7 ayda kamudan yedi ayrı ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 17 milyon TL’yi geçiyor.

2 MİLYONA KAÇ ŞAL ALINDI?

Öte yandan, 31 Mart yerel seçimlerine kadar kayyım yönetiminde olan Van Büyükşehir Belediyesi de 6 Mart’ta “8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Şal Mal Alım İşi” adı altında ihale düzenledi. Bu ihaleyle belediye yaklaşık 2 milyon TL harcadı. Ancak kaç adet şal alındığı ve şalların kime dağıtıldığı açıklanmadı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir