Daha uzun yıllar kullanım için: Paslanmaz çelik tava nasıl temizlenir?

Dayanıklılığı ve ısıyı eşit şekilde iletme konusunda mükemmel iş çıkaran paslanmaz çelik tavalar her mutfağın en vazgeçilmez ürünüdür. Ancak bu ürünler, yapışmaz bir tabana sahip olmadığı için yemek pişirme işleminden sonra tabanında yanmış ve yapışmış zorlu yiyecek kalıntıları ile sizi baş başa bırakır. Bu yüzden paslanmaz çelik tava temizliği, bu ürünleri sıklıkla kullanan kişilerin en merak ettiği bir konulardan bir tanesidir.

PASLANMAZ ÇELİK TAVA NASIL TEMİZLENİR?

Paslanmaz çelik tavalar diğer muadillerine göre daha dayanıklı ve bakımı kolaydır. Dilerseniz bulaşık makinesine atabilir dilerseniz de sabunlu su ile elde yıkayabilirsiniz. Ancak paslanmaz çelik tavları temizlemeden önce eğilmesini önlemek için muhakkak tamamen soğumasını beklemeniz gerekir.

Paslanmaz çelik tavaları temizlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da onları asla aşındıracak malzemeler ile temizlememeniz gerektiğidir. bu şekilde bir agresif temizlik yöntemi izlerseniz tavalarınızda geri dönüşü olmayan izler bırakır ve zamanla tava yüzeyini kullanılmayacak hale getirir.

Peki, paslanmaz çelik tavaları temizlerken zorlu kalıntıları nasıl çıkarabilirsiniz? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Tavayı Süngerle Fırçalayın​

Paslanmaz çelik tavaları temizlemek için öncelikle tavanın içerisini sıcak su ve bulaşık deterjanı ekleyin. Aşındırıcı olmayan bir sünger ile güzelce fırçalayın ve zayıf lekelerin çıkmasını sağlayın. Tavayı akan suyun altında durulayın ve leke kalıp kalmadığını kontrol edin.

Yapışan Yiyecekleri Kazıyın​

Paslanmaz çelik tavayı temizledikten sonra halen daha tabanında yiyecek kalıntıları kaldıysa tavanın dibini kaplayacak kadar su doldurun ve üzerine bulaşık deterjanı ekleyerek ocağın üzerine alıp altını açın.

Tava ocakta ısınırken bir tahta spatula yardımıyla tavanın dibini kazıyın. Su ısındıkça kalıntıların çıkması daha da kolaylaşacaktır. Kazıma işlemi bittikten sonra ocağın altını kapatın ve tavayı soğuması için bekletin. Soğuyan tavayı her zamanki gibi yıkayarak temizlenip temizlenmediğini kontrol edin.

Aşındırıcı Temizlik Yapın​

Eğer paslanmaz çelik tavanız halen daha temizlenmemiş ve kalıntılar barındırıyorsa düşük derecede bir aşındırıcı temizlik istiyor demektir. Bunun için paslanmaz çelik tavanızın tabanını kaplayacak şekilde 2-3 yemek kaşığı karbonat dökün ve üzerine su ekleyin. Ocağa alarak kaynamaya bırakın. Suyun çoğu buharlaşana kadar kaynatın.

Su iyice buharlaşıp kaybolduğunda ocağı kapatın ve paslanmaz çelik tavanızı soğumaya bırakın. Soğuyan paslanmaz çelik tavayı temizlemek için birinci adımı tekrar edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir