İçişleri Bakanı, 6 Organize Suç Örgütünün Çökertildiğini Açıkladı

Mersin’de Yüsri Altın’ın (Firari), İstanbul’da Taha Kutay Karasoy’un (Yurt Dışı Firar) Antalya’da Sami Cerit’in (Firari) Aydın’da Çetin Gül’ün, Kahramanmaraş’ta Mehmet Aşçı’nın, İzmir’de Ercan Çelik’in elebaşılığını yaptığı organize suç örgütlerine yönelik ‘Kuyu-6’ operasyonları düzenlendi. Operasyonlarda 3 elebaşının da içerisinde olduğu 75 şüpheli yakalandı.

MERSİN’DE TEFECİLERE OPERASYON

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde; Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Tarsus KOM Büro Amirliğince; İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; Örgüt Kurmak, Tefecilik, Tehdit ve Kasten Yaralama suçlarını işledikleri tespit edilen elebaşılığını Yüsri Altın’ın (Firari) yaptığı organize suç örgütü üyesi 10 şüpheli yakalandı. 5’i tutuklandı. 5’i hakkında adli kontrol kararı verildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİSİ YURT DIŞINDA ÇIKTI

İstanbul elebaşılığını Taha Kutay Karasoy’un (Yurt Dışı Firar) yaptığı organize suç örgütü üyesi 8 şüpheli yakalandı. Organize Suç Örgütü Üyesi şüphelilerin; Tehdit, Mala zarar verme, genel güvenliğin tehlikeye sokulması suçlarını işledikleri tespit edildi.

ANTALYA’DA ESNAFLARI HEDEF ALIYORLARDI

Antalya’da ise Serik Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Antalya İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu; “Tefecilik, Silahla Tehdit ve Kasten Yaralama” suçlarını örgütlü olarak işleyen Elebaşılığını Sami Cerit’in yaptığı organize suç örgütü üyesi 10 şüpheli yakalandı.

Organize suç örgütü üyesi şüphelilerin; Suçtan elde ettikleri gelirleri “Oto Galeri, Restoran, Emlak” vb. sektörler aracılığıyla aklamaya çalıştıkları, Yüksek faiz karşılığında borç para verdikleri, Tehdit, cebir ve şiddet kullanarak yüksek meblağlarda para tahsil ettikleri, Zorla imzalattıkları boş senetleri doldurarak, mağdurlara ait gayrimenkul ve menkul değerlere el koydukları, Turizm bölgesindeki esnaflarla yaptıkları ticaret karşılığında karşılıksız çek vererek, çok sayıda esnafı mağdur ettikleri tespit edildi.

AYDIN’DA SAHTE RAPOR ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

Aydın’da Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; Aydın İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu; Aydın Merkezli, İzmir, İstanbul ve Tunceli’de düzenlenen operasyonlarda elebaşılığını Çetin Gül’ün yaptığı organize suç örgütü üyesi 17 şüpheli yakalandı.

Şüphelilerin; Gerçeğe aykırı sağlık kurul raporları düzenleyip bu raporları kullanarak, “Engelli araç alımı, haksız emekliliğe yardım, haksız engelli aylığı yardımı ve haksız istihdam gibi tanımlanmış hak ve hizmetlerden usulsüz yararlanarak “Nitelikli Dolandırıcılık” suçunu işledikleri tespit edildi.

KAHRAMANMARAŞ’TA UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK

Kahramanmaraş’ta Göksun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu; Kahramanmaraş ve Kayseri’de düzenlenen operasyonlarda “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti” suçunu örgütlü olarak işlediği tespit edilen Elebaşılığını Mehmet Aşçı’nın yaptığı Organize suç örgütü üyesi 20 şüpheli yakalandı. 19’u tutuklandı, 1i hakkında adli kontrol kararı verildi.

İZMİR VE AYDIN’DA 13 FARKLI ADRESE BASKIN

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; İzmir İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu İzmir ve Manisa’da 13 ayrı adrese düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyesi şüphelilerin; Nitelikli yağma, tehdit, kasten yaralama gibi pek çok suça karıştığı belirlendi.Aralarında elebaşı Ercan Çelik’in de bulunduğu 10 şüpheli yakalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir