Yargıtay’da ‘hac kontenjanı’ kavgası

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesiyle yarıştan çekilmesi sonrası Yargıtay Başkanlığı seçimleri, dünkü 36. turda da sonuçlanmadı.

Mevcut Başkan Mehmet Akarca 111, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ise 169 oy aldı.

SUUDİLERİN HEDİYESİ

Dün tamamlanan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçimlerinde ise Muhsin Şentürk’ün de aralarında bulunduğu, en yüksek oy alan beş kişi belirlendi. Cumhurbaşkanı, beş yargıç arasından başsavcıyı seçecek. Ancak başsavcılık seçimlerine de “hac kontenjanı” gölgesi düştüğü öğrenildi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Suudi Arabistan Büyükelçisi, kısa süre önce Yargıtay’ı ziyaret etti. Bu ziyaretin hatırası olarak Yargıtay üyelerine 40 kişilik hac vizesi hediye etti.

Yargıtay Genel Sekreterliği, hac vizesi verilecek 40 talihliyi belirlemek için liste yapmaya çalıştı.

Sayı sınırlı olduğu için herkese duyurulmadı. Liste gizlice oluşturuldu.

Bu, Yargıtay kulislerinde kulaktan kulağa yayıldı. WhatsApp gruplarına düştü. Listeden haberi olmayanlar “Oy tercihine göre oluşturulmuş” diye kızdı. Yargıtay 2. Ceza Dairesi üyesi Ali Doğan, “Torpille hacca mı gönderiyorsunuz. Madem öyle, ben de aday olacağım. Bu süreci temmuza kadar uzatacağım” diye yazdı. Ali Doğan, başsavcılık seçiminde aday oldu fakat 22 oy alarak ilk beş kişilik listeye giremedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir